Bookmark and Share

2012-13 Awards

Kutztown University students compose a formidable group of scholars and academics in a wide array of fields. KU and its academic departments are committed to recognizing these students and showcasing their achievements and dedication.

Below are awards presented to students for the 2012-13 academic year.  


Spring 2013 Dean's List - View the release and dean's list recipients


The Chambliss Academic Achievement Awards presented on Friday, April 19

Wyatt Glennon, Elizabeth Heness, Peter Koufalis, Brianna Risch, Eric Sergent, Bernard Yuhas, Makayla Boyd, Shawn Devaney, Sarah Ford, Jordan Kemfort, and Jarred Schlottman.


The Department of Criminial Justice (College of Liberal Arts And Sciences) announces the following outstanding student award winners:

Jamie Weaver, Spring 2013 and Ryan Branch, Fall 2012 graduates received the Academic Excellence and Community Service Award.

The 2013 Outstanding Alumni Award was granted to Mr. Raymond Carr, Special Agent, Federal Bureau of Investigation, Department of Justice.


The Department of Political Science (College of Liberal Arts and Sciences) announces the following award winners:

Dr. Richard B. Close Undergraduate Award in Political Science: Tamika Gayle

Joseph Peters/Albert Dixon Memorial Award for Outstanding Academic Achievement: Michael Detommaso and Meghan Sullivan


The Department of History (College of Liberal Arts and Sciences) congratulates the following award recipients:

Bright and Lucille Beck Award for American History: Elizabeth Ambrose, Brian Daily, and Brittaney Eshbach

Anthony J. Mazzaferri Award: Shawn Devaney

Martin Luther King Award: Brian Daily

Certificates for Outstanding Achievement in History: Michael Metz, Alan Schulze, Brooke Schwoyer, Hannah Seiple, Samantha Wagenhurst

Anthony J. Mazzaferri Scholarship: Guy Sechrist

Esther Willits History Scholarship: Rebecca Van Horn


The Department of Sport Management (College of Business) announces the following Senior Award Winners for the Leisure and Sport Studies Major:

Outstanding Achievement in Department of Sport Management: Emily Labowitz

Outstanding Academic Achievement in Leisure and Sport Studies: Nicholas Kuhn

Outstanding Academic Achievement in Coaching and Athletic Administration: Jaclyn Althouse and Rebecca Brandt

Outstanding Service: Emily Labowitz

Outstanding Research: Nicholas Kuhn

Outstanding Leadership: Amber Brookhart and Felicia Nelson

Outstanding Intern: Rebecca Brandt and Cindy Ott

Overcoming Adversity: James Curley and BrieAnn Shipkowski


The Department of Psychology (College of Liberal Arts and Sciences) recognizes the following award winners:

Academic Achievement Award: Michele Lewis, Sean Snoddy

Independent Research Awards: Anna Appleton, Kathryn De Meglio, Sean Snoddy

Research Awards: Jazmin Colon, Jennifer Rodriguez

Field Experience Award: Brandon HermanScientist-Practitioner Award: Kaitlin Dougherty, Meghan Gladu

Leadership Award: Jazmin Colon

Gil-Lauer-Sharp Award: Sean Snoddy

Psi Chi Model Student Award: Melissa Arnold


The Department of Business Administration (College of Business) congratulates the following senior award winners:

Institute of Internal Auditors Award: Ridhima Borooah

Institute of Management Accountants Award: Mary A. Fackino

Pennsylvania Institute of Certified Public Accountants Award: Kevin M. Noyes

Accounting Club Service Award: Dustin R. Martin

Robert Weiss CPA Memorial Award: Michael Desiante

Outstanding Achievement in Management Award: Forrest P. Kelly

Outstanding Academic Achievement in Management Award: Rounett M. Mamari

Council of Supply Chain Management Professionals Award for Outstanding Academic Achievement in Logistics and Supply Chain Management Award: Patrick C. Smith

Overall Top Academic Achievement in Finance Award: Ridhima Borooah

Applied Investment Management Award: Daniel C. Powell

Financial Management Association Award: Jesse C. Kimmel

Outstanding Achievement in Marketing Award: Brianna N. Risch

American Marketing Association Club Service Award: Christina E. Madensky

American Advertising Federation Club Service Award: Lindsey Vandermaas Sack


The Department of Geography (College of Liberal Arts and Sciences) announces the following award recipients:

C. Josephine Moyer Geography Award: Michelle Sayles

Delaware Valley Geographical Association Award: Laura Kaufmann

Alton L. Justham Memorial Award: Laura Kaufmann

Robert & Rosalin Ensminger Scholarship Award for 2013-2014: Eli Bracken


The Department of Modern Language Studies (College of Liberal Arts and Sciences) announces the following award recipients:

DeFrancesco Scholarship: Breanna Murray

Linda Oswald Bogert Scholarship for Study Abroad: Sara Rees

Linda Oswald Bogert Memorial Award: Laura Fritz

French Award: Elizabeth Wingerter

Spanish Award: Taryn Claus


The Department of Biology (College of Liberal Arts and Sciences) congratulates the following award winners:

Cyrus E. Beekey Award (outstanding biology student): Makayla L. Boyd

Department of Biology Academic Excellence Award: Makayla L. Boyd and Harry R. Geib

Ronald R. Rhein Scholarship (outstanding service to the Biology Department and University): Robert T. Conrow

Commonwealth of PA University Biologists (CPUB) Outstanding Student Award: Jordan R. Kemfort

Samuel Gundy Early Achievement Scholarship in Biology: Sasha Kulick and Ezry St. Iago-McRae

Joshua W. Wessner Pre-Medical Scholarship: Tabetha E. Super


The Multicultural Center congratulates the following outstanding award winners:

Outstanding Student Organization Member of the Year: Alexander Rivera, Sigma Lambda Beta

Outstanding Student Leader of the Year: Contessa Marino, Chi Upsilon Sigma, and Michelle McGurl, Black Flame Dance Team

Outstanding Senior of the Year: Brandon Fuller, Sigma Lambda Beta

Outstanding Student Organization Advisor of the Year: Rhonda Branford, Minority Achievement Coalition, Black Flame Dance Team and Omega Psi Phi


The following students were honored as recipients of the Kutztown University Who's Who Among Colleges and Universities award:

Meghan Beatty, Alexander Benedict, Tara Bowman, Nicole Brumbley, Sara Burke, Katelyn Ciccozzi, Jennifer Cleary, Elizabeth Crews, Lisa Dunphy, Brittaney Eshbach, Joseph Ferrarelli, Caitlin Fitzpatrick, Stephanie Fox, Elspeth Huyett, Kaitlyn Keich, Rachel Kelsall, Jamie Koenig, Michael Lawrenson, Kaleigh Limper, Contessa Marino, Stephen Matyus, Michael Metz, Jennifer O'Brien, Amanda Ort, Katie Reif, Jana Ringer, Alexander Rivera, Amber Scheetz, Alexa Sicher, Ashley Soriano, Troy Spier, Elizabeth Tarman, Heather Urban, Kelsey White, Tiamoy Williams, Kayla Winters, and Natalie Yuengel.


Alpha Phi Sigma National Criminal Justice Honor Society Inductees:

Ryan Auletta, Ashley Cortes, Rebecca Dowches, Briana Foster, Brian Havlicek, Azikin Isa-Trento, Austin Loy, Stephen Matyus, Matthew McKently, Tyler Rolshausen, Salvator Rosato, Samantha Shultz, and Heather Urban.


Phi Alpha National Social Work Honor Society Inductees:

Bradley Bernhard, Kathryn Burns, Rebecca Campbell, Jason Frei, Elizabeth Hayman, Samantha Muse, Marisa Pink, Shannon Sadington Kimberly Winton, Manon M. Athey, Beth Adamo, Kaitlyn Bachert, Alycha L. Boehm, Angelica Brioso, Emily Butz, Britney Chamuras, Ashlee Daniels, Kataryna Evanowicz, Lauren Geldon, Laura Gibat, Cortney Gordon, Stevie N. Kioske, Gabrielle Marshall, Alyssa Moss, Toyia S. Reed, and Katie Reif.


Alpha Sigma Lambda Non-Traditional/Adult Students Honor Society Inductees:

Jennifer Bachert, Rebecca Batz, Kerri Bender, Heather Berger, Brenda Cherry, Joshua Ciaciak, Laura Clark, Maxwell Connolly, Nick Davrados, Mary Deering-Pace, Daniel Diez, Rachel Fessenbecker, Courtney Frantz, Lauren Gourley, Jason Haaga, Amanda Heintzelman, Janine Howell, Azikin Isa-Trento, Katrina Kelly, Mary Kunkel, Jonathon Laub, Allison Lawrence, EdwardMcTague, Michelle Mecham, Thomas Orem, Fernando Polanco, Laura Psculkowski, Jarred Schlottman, Tobiah Steinmetz, Steven Sultzbach, Tina Tranauskas, and Jill Wolfe.


Alpha Epsilon Lambda National Graduate Student Honor Society Inductees:

Melissa Andreas, Bethany Bower, Jason Burkos, Myra Fick, Elizabeth Hayman, Jennifer Hess, and Heather Ward.


Pi Sigma Alpha National Political Science Honor Society Inductees:

David M. Baer, Heather A. Berger, Brennen B. Boots, Tracy A. Brown, Billie DeRemer Harger, Benjamin Spohn, Matthew D. Szuchyt, Brianna A. Taylor, Tatiana Toro, and Kathleen Wojtowicz.


Phi Theta Alpha National History Honor Society Inductees:

Dylan Bordell, John Burgermeister, Alexander Burkett, Patrick Crowley, Sarah Danishefsky, Nick Davrados, Brittaney Eshbach, Elizabeth Fisher, Dustin Gerlach, Danielle Hemler, Andrew Hinrichs, Elizabeth Hopkins, Moira Jefferson, Sheila Joy, Ashley Kellar, Matthew Lapalombara, Kelly McManus, Brian Miller, Zeke Montgomery, Allison Oates, Stephen Pugliese, Tyler Ritter Butz, Guy Sechrist, Kristin Shirey, Michael Van Brunt, Rebecca Van Horn, Erin Wassum, Jennifer Webb, and Andrew White.


Psi Chi International Psychology Honor Society Inductees:

Alicia Bauer, Chelsea Beaver, Amanda Boone, Ernest Brown, Julie Cenci, Matthew Connolly, Kathryn DeMeglio, Rachel Fessenbecker, James Geist III, Sara Graff, Jillian Guldin, Tara Ann Hoban, Rachel Lerch, Michele, Lewis, Stephanie Lewis, Sean Martin, Elizabeth McDevitt, Alyssa Muthard, Emily Sawyer, Alyssa Shuman, Shelly Sinkowski, Adrienne Snyder, Nikki Snyder, Tanja Soto, Taylor Spinella, Kristie Thudium, Taylor Tolton, Bram Wilusz, Jill Wolfe, Victoria Zander, and Jessica Ziegler.


Lambda Pi Eta National Communication Honor Society Inductees:

Megan Cheng, Martha Fisher, Katelyn Ritter, Dana Delconte, Jennifer Ballinski, Bridget Coe, and Sisha Eley.


Gamma Theta Upsilon International Geographical Honor Society Inductees:

Megan Grandinetti, Laura Kaufmann, Sarah Radigan Lander, Nathan Lumsden, Michael Metz, Fred Miller, Nina Reynolds, Robert Roos, Michelle Sayles.